pl en ru

Apartamenty 3os + 1

Apartament 1B Apartament 1C

Szlaki turystyczne w Tatrach Zachodnich są na ogół łatwiejsze niż w Tatrach Wysokich, ale zdarzają się takie, na które ze względu na długość trasy, trudności techniczne lub sąsiadujące z nimi urwiska (szczególnie niebezpieczne w czasie załamania pogody) powinni wybierać tylko doświadczeni turyści górscy.

Najpopularniejszymi celami wycieczek są doliny Chochołowska, Kościeliska, Małej Łąki i Strążyska oraz szczyty Grzesia, Wołowca, Trzydniowiańskiego i Starobociańskiego Wierchu, Czerwonych Wierchów, Giewontu i Kasprowego Wierchu (kolej linowa z Kuźnic).

Chętnie odwiedzane są też Kalatówki i Hala Kondratowa. Schroniska górskie znajdują się na Polanie Chochołowskiej, Małęj Polance Ornaczańskiej w Dolinie Kościeliskiej, Kalatówkach i Hali Kondratowej.

Wiele szlaków turystycznych w Tatrach Wysokich jest trudnych technicznie i niebezpiecznych. Najpiękniejszym wysokogórskim grzbietowym szlakiem turystycznym jest Orla Perć. Prowadzi on przez tzw. grań Tatr Polskich od wierzchołka Świnicy po przełęcz Krzyżne. Sztuczne ułatwienia umożliwiają odbycie wspaniałej, ale mimo to niebezpiecznej wędrówki. Na szlaku tym znajduje się najwyższy, w całości położony w Polsce szczyt górski – Kozi Wierch (2291 m).

Najpopularniejszymi celami wycieczek są Doliny Gąsienicowa, Roztoki, Pięciu Stawów Polskich i Rybiego Potoku (Morkie Oko) oraz szczyty Świnicy, Kościelca, Granató, Koziego Wierchu i Rysów.

Chętnie odwiedzane są też przełęcze Zawrat, Krzyżne i Szpiglasowa oraz reglowy wierzchołek Gęsiej Szyi i Rusinowa Polana. Szczyty, granie i ściany skalne są terenem dla wspaniałych wycieczek. Schroniska górskie znajdują się na Hali Gąsienicowej, w Dolinie Pięciu Stawów, w Roztoce i nad Morskim Okiem.

Zygmunt Ficek  „TATRY”